Olimpija (na fotografiji Mustafa Nukić) ima letos lepo priložnost, da si prvič priigra skupinski del tekmovanja v enem izmed evropskih pokalov, saj bi tudi v primeru izpada proti Valmieri nadaljevala kvalifikacije v Konferenčni ligi. Foto: www.alesfevzer.com

Na koncu so se morali zadovoljiti z zadetkom prednosti pred povratno tekmo prihodnjo sredo v Latviji.

V 42. minuti je prvi zadel Mustafa Nukić, potem ko so se gosti poigravali pred kazenskim prostoru, Agustin Doffo pa jim je ukradel žogo in jo nekoliko z desne strani podal v sredino kazenskega prostora Nukiću. Ta z desetih metrov ni imel težkega dela.

V 45. minuti je imel napadalec z Viča po lepi podaji Svita Sešlarja še eno priložnost. Z desne strani je z diagonalnim strelom poslal žogo mimo vratarja, a tudi mimo vrat.

Do vodilnega gola je imela Olimpija pred 4355 gledalci ves čas terensko premoč, a si prave priložnosti ni priigrala. Obrambno usmerjeni Latvijci so z organizirano in disciplinirano igro uspešno zapirali dohode pred vrata, tako da gledalci več kot pol ure ne na eni ne na drugi strani niso videli strela v okvir vrat. Na koncu je bilo razmerje do odmora 3:0, v posesti žoge pa 69:31 odstotkov.

Znižanje zrežirala senegalska rezervista

V drugem polčasu se je nadaljevala podobna predstava. V 74. minuti je Doffo podal na desno stran do rezervista Raula Florucza, ta je poslal predložek pred vrata, iz bližine pa je z glavo prednost Olimpije povišal Rui Pedro. Portugalec je imel priložnost že v 63. minuti po kotu, a so njegov strel gosti blokirali.

Kazalo je, da bi Ljubljančani v nadaljevanju lahko še povišali prednost, toda v 87. minuti se je nepričakovano zatresla mreža Matevža Vidovška. Po podaji Papeja Falla z leve strani je nezbranost v obrambi z glavo kaznoval Meissa Diop. Oba Senegalca sta na zelenico prišla v drugem polčasu.

Končno razmerje v strelih v okvir vrat je bilo 6:2, v posesti žoge pa 67:33 odstotkov.

Valmieri letos ne gre vse po načrtih

Kot je običajno na severovzhodu Evrope, v Latviji nogometna sezona poteka koledarsko, tako da se je Valmiera prvega naslova državnega prvaka veselila že konec lanskega leta.

V letu 2023 mlademu klubu s severa Latvije z mednarodno izredno pisano ekipo ne gre vse po načrtih. V državnem prvenstvu so po 22 krogih sicer na spodobnem tretjem mestu, a z ogromnim zaostankom 21 točk za vodilno Rigo in 18 točkami manj od drugouvrščenega RFS-a.

Henriques po Valmieri: Morali bi večkrat zadeti

Še brez zmage v Evropi

Na zadnji tekmi v Virsligi je Valmiera prejšnji petek resda premagala Tukums s kar 6:0, pri čemer je s pridom izkoristila izključitev nasprotnika pri izidu 2:0. Hkrati je bila to šele njena druga zmaga na zadnjih sedmih tekmah.

V črno oblečeni steklarji iz mesta s 25 tisoč prebivalci četrtič tekmujejo v evropskih tekmovanjih pod okriljem Uefe, vendar doslej še nikoli niso napredovali. Še več: v Uefinih tekmovanjih nimajo še niti ene zmage na šestih srečanjih. Valmiero so v zadnjih treh sezonah izločili klubi, kot so Shkendija, Süduva in Lech Poznanj.

Slabe izkušnje iz kvalifikacij za Ligo prvakov

A tudi Olimpija v Evropi ne blesti. Po oživitvi leta 2005 in vrnitvi med slovensko elito je letos spomladi osvojila tretji naslov državnega prvaka. Po prvem in drugem naslovu je po pretresih in obsežnih kadrovskih spremembah obakrat hitro izpadla iz Lige prvakov. Poleti 2016 je bil boljši Trenčin iz Slovaške, poleti 2019 pa Qarabag iz Azerbajdžana. Tokrat so Ljubljančani nosilci v 1. predkrogu Lige prvakov in so izraziti favoriti.

V zadnjih treh evropskih poletjih so zeleno-beli vselej preskočili prvo oviro, a nato izpadli v drugem evropskem dvoboju. Na skupno desetih tekmah pod okriljem Uefe v preteklih treh letih so štirikrat zmagali, enkrat remizirali in doživeli pet porazov.

Krstna tekma novega trenerja

Tudi po dvojni kroni v sezoni 2022/23 ni šlo brez občutnih sprememb v Stožicah. Uspešnega trenerja Alberta Riero je nadomestil Joao Henriques, ki opozarja, da je največja prednost latvijskega prvaka to, da je ta že sredi sezone, ampak da sami verjamejo v svoj cilj in to, da lahko to tekmečevo prednost izničijo. Dodaten plus za Ljubljančane je to, da nimajo težav s poškodbami.

Poraz Ludogorca v Prištini

V primeru napredovanja Olimpijo v drugem predkrogu Lige prvakov čaka soočenje z boljšim iz para Ballkani – Ludogorec, kjer so Bolgari favoriti. Toda na prvi tekmi v Prištini je serijski bolgarski prvak doživel nepričakovan poraz z 2:0, tako da se na povratnem srečanju obeta še zelo zanimivih 90 minut. Kosovski prvak Ballkani je v pretekli sezoni igral v skupinskem delu Konferenčne lige.

V četrtek kvalifikacije v Konferenčni ligi začnejo Maribor in Domžale, medtem ko se bo Celje tekmovanju pridružilo v 2. predkrogu najmlajšega evropskega tekmovanja.