Prvega covidnega bolnika so v prostorih DTS-ja sprejeli 9. novembra 2020. Foto: Matej Povše
Prvega covidnega bolnika so v prostorih DTS-ja sprejeli 9. novembra 2020. Foto: Matej Povše

Nedokončani del diagnostično-terapevtskega servisa (DTS) ljubljanskega kliničnega centra so za sprejem bolnikov uredili zaradi hitro naraščajočega števila hospitalizacij jeseni 2020. Takratni generalni direktor UKC-ja Ljubljana Janez Poklukar je ob tem pojasnil, da je končna cena gradbeno-obrtniških del na objektu znašala 2,379 milijona evrov oz. 2,903 milijona evrov z DDV-jem. Nekaj opreme so prerazporedili iz drugih delov bolnišnice, nekaj jim jo je posodila Civilna zaščita. Manjkajočo opremo za popolnitev 150 postelj oz. v izrednih razmerah do 300 dodatnih kapacitet pa so morali v UKC-ju dokupiti.

Prvega covidnega bolnika so tam sprejeli 9. novembra 2020. Podatki Sledilnika za covid-19 kažejo, da je bilo na ta dan v Sloveniji skupno hospitaliziranih 1143 covidnih bolnikov, od tega jih je zdravljenje v intenzivni negi potrebovalo 189.

7. decembra so v prostorih DTS-ja odprli dodaten oddelek. Na ta dan so v UKC-ju Ljubljana zdravili 341 bolnikov s covidom-19, 60 pa na na oddelkih intenzivne terapije. Kot so ob zaprtju oddelka sporočili z UKC-ja, se je v času delovanja tam skupno zdravilo več tisoč covidnih pacientov, hkrati jih je bilo tam hospitaliziranih tudi več kot 100.

V največjem intenzivnem oddelku UKC-ja so delali zdravniki intenzivisti, infektologi, anesteziologi, internisti, kirurgi, nevrologi, v pomoč so jim bili tudi ginekologi, dermatologi, oftalmologi, srednje in diplomirane medicinske sestre, respiratorni in lokomotorni fizioterapevti, bolničarji ter študenti medicine, zdravstvene nege in fizioterapije.

Sorodna novica Statistični pregled koronavirusa v Sloveniji

Trenutno hospitaliziranih 65 covidnih bolnikov

Število hospitalizacij od začetka februarja letos, ko je bilo skupno hospitaliziranih več kot 1000 covidnih bolnikov, upada. Po zadnjih podatkih ministrstva za zdravje je v slovenskih bolnišnicah trenutno hospitaliziranih 65 bolnikov s potrjeno okužbo, od tega šest na oddelkih za intenzivno nego. Zaradi covida-19 se na navadnih oddelkih zdravi 36 bolnikov, v intenzivni negi pa trije.

V sredo je bilo potrjenih 286 okužb, kar je 41 okužb manj kot dan prej in 44 manj kot prejšnjo sredo. Umrl ni noben bolnik s covidom-19.

Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno 4074 aktivnih primerov okužbe, kar je 119 manj kot dan prej. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov po podatkih NIJZ-ja trenutno znaša 239, število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev pa je trenutno 192.