Tržnica na prostem sredi zime. Foto: Reuters
Tržnica na prostem sredi zime. Foto: Reuters

Jakutsk leži okoli 5000 kilometrov vzhodno od Moskve na ruskem Daljnem vzhodu, ob reki Leni v pokrajini Republika Saha. Tla so trajno zamrznjena, kar imenujemo permafrost. Neverjetno, a kljub milo rečeno neprijaznemu podnebju je Jakutsk eno najhitreje rastočih mest v Rusiji – leta 2021 je v njem živelo že več kot 355.000 ljudi.

Jakutsk leži na permafrostu. Foto: Reuters
Jakutsk leži na permafrostu. Foto: Reuters

"Možgani nas prepričajo, da živijo v običajnem mestu"

Prebivalci mesta, v katerem je razvito rudarstvo, ki je gonilo razvoja, so navajeni, da se živo srebro v termometru pozimi pogosto spusti do -40 stopinj Celzija. "Proti mrazu se ne moremo boriti. Lahko se samo prilagodimo in se skušamo čim bolj obleči, v nasprotnem primeru nam ostane le trpljenje. Sčasoma pa mraza v mestu sploh ne čutimo več. Morda so naši možgani tisti, ki nas pripravijo na izjemno nizke temperature in nas prepričajo, da živimo v popolnoma običajnem mestu," je dejala domačinka Anastazija Gruzdeva, ki je bila na prostem oblečena v dva šala, dva para rokavic in več pokrival.

V Jakutsku je tako mrzlo, da lahko prodajalci ribe ponujajo kar na odprti tržnici, saj mraz poskrbi, da ostanejo zamrznjene. Hladilnika ali zamrzovalnika tako ne potrebujejo. Tudi eden izmed trgovcev Nurgusun Starostina je dejal, da nima nobene skrivnosti v boju z mrazom. "Le čim topleje se moramo obleči – v več plasti, kot čebula," je dejal.

Ogromne temperaturne razlike

Temperaturni rekord v Jakutsku znaša -64,4 stopinje Celzija, povprečna letna temperatura pa znaša -8 stopinj Celzija. Jakutsk je tudi največje mesto na svetu, ki leži na stalnem permafrostu – poleg njega je edino veliko mesto še Norilsk, prav tako v Sibiriji.

Temperaturni ekstremi se v mestu nadaljujejo tudi poleti – takrat temperatura lahko doseže več kot 30 stopinj Celzija, kar pomeni, da je razlika med najvišjo in najnižjo temperaturo v letu več kot sto stopinj. Druga dva taka kraja na svetu sta še Verhojansk in Ojmjakon, oba prav tako ležita v Sibiriji.

V Jakutsku temperature padle pod minus 50 stopinj Celzija