Lando Norris na rokah McLarnovih mehanikov. Foto: Reuters

Za 7,612 sekunde je ugnal svetovnega prvaka in vodilnega v skupnem seštevku SP-ja, Nizozemca Maxa Verstappna (Red Bull), tretji je bil Monačan Charles Leclerc v Ferrariju (+9,920).

Verstappen, ki je v Miamiju dominiral, saj je dobil petkove kvalifikacije za sprint, sobotno sprintersko dirko in nato še kvalifikacije za klasično dirko, je imel priložnost, da ostane edini zmagovalec v Miamiju.

A mu je načrte prekrižal 24-letni Norris, ki je izkoristil varnostni avto, po postanku v boksih prevzel vodstvo in ga ni več izpustil iz rok. Prednost je Britanec, ki je sicer dirko začel kot peti, do konca počasi stopnjeval.

Pod odrom za zmagovalce je končal Španec Carlos Sainz (Ferrari), peti je bil Mehičan Sergio Perez (Red Bull), šesti pa sedemkratni svetovni prvak, Britanec Lewis Hamilton (Mercedes).

Šele drugič v tej sezoni klasične dirke ni dobil trikratni zaporedni svetovni prvak Verstappen. Letos je zmagal v prav vseh kvalifikacijah za klasično dirko, na obeh sprinterskih dirkah in tudi na štirih izmed petih prejšnjih dirk.

Po Melbournu, kjer je slavil Sainz, je bil Verstappen tokrat še drugič premagan. V seštevku SP-ja Nizozemec sicer še naprej prepričljivo vodi in ima 136 točk. Drugi ostaja njegov moštveni kolega pri rdečih bikih Perez, ki je pri 101 točki.

Naslednja postaja karavane bo VN Emilije Romanje v Imoli, kjer bodo dirkali čez dva tedna.

Kako je potekala dirka?

Verstappen je na dirki na Floridi suvereno startal, Leclerc je povsem zaspal, za trenutek pa je prišel mimo Sainz. Manever Pereza v prvem zavoju, ko čudežno ni trčil v nobenega voznika, je pa povzročil nekaj kaosa, je pomenil, da si je Leclerc znova privozil drugo mesto pred moštvenim kolegom, na tretje se je vrinil Oscar Piastri v McLarnu.

Nizozemec si je v ospredju hitro nabral sekundo in pol prednosti, v četrtem krogu pa je Piastri prišel še mimo Leclerca in vozil na drugem mestu. V naslednjih nekaj krogih zanimivega dogajanja ni bilo, dirkači so en za drugim vozili brez prehitevanj.

Nato pa je prišel čas prvih postankov v boksih, ko se je vrstni red nekoliko premešal. Potem pa je po trku Kevina Magnussena (Haas) in Logana Sargeanta (Williams) na progo zapeljal varnostni avto, s tem pa se je obrestovalo tveganje Norrisa, ki je na stezi ostal dlje od tekmecev. Po svojem postanku v času varnostnega avta je prevzel vodstvo pred Verstappnom, Leclercom in Piastriem.

Britanec si je nato nabral dve sekundi prednosti pred Verstappnom, za njima pa je nastal vlakec majhnih razlik vse do sedmega mesta. Napeto bitko med Sainzem in Pisatrijem za četrto mesto je v 40. krogu dobil Španec, ki je prišel mimo. Ob tem je zadel bolid Avstralca, ki je moral vnovič v bokse in dirka je bila zanj izgubljena.

Petnajst krogov pred koncem je Norris vozil okoli 3,5 sekunde pred Verstappnom, deset krogov do konca pa že pet, vrstni red se tudi za njima ni spreminjal. Do konca prednosti Britanec ni zapravil in je ob svoji prvi zmagi v karieri McLarnu privozil 184. zmago.

Neslavni rekord pa je podrl Nemec Nico Hülkenberg, ki je odpeljal svojo 209. dirko v formuli ena, ob tem pa nikoli ni stopil na najvišjo stopničko.