Razpis so objavili, potem ko je aktualni direktor Igor Kadunc podal odstopno izjavo, na podlagi katere bo delo na STA-ju predčasno končal predvidoma sredi maja letos.

Pogoje za zasedbo direktorskega položaja določa že zakon o STA-ju. Med drugim je zahtevana najmanj visokošolska izobrazba, pridobljena po študijskih programih druge stopnje, oziroma raven izobrazbe, ki v skladu z zakonom ustreza izobrazbi druge stopnje.

Poleg tega morajo imeti kandidati med drugim vsaj 10 let delovnih izkušenj v medijih ali z mediji, od tega vsaj pet let vodstvenih izkušenj, obvladati morajo vsaj en svetovni jezik na višji ravni, k prijavi pa morajo priložiti tudi vizijo razvoja s programom dela za petletno mandatno obdobje.

Kadunc je na ponedeljkovi seji nadzornega sveta STA-ja podal odstopno izjavo. Za predčasni odhod se je odločil iz osebnih razlogov, zadnji dan njegovega dela na STA-ju bo predvidoma 13. maj. "Ni ozadja, ni nezadovoljstva z delom, ampak le čisto osebna odločitev, da tretjič izkoristim možnost, da lahko kot upokojenec delam, kar me veseli," je ob napovedi svojega odstopa pojasnil Kadunc.

Med pomembnejšimi projekti, ki so pred STA-jem v bližnji prihodnosti, navaja sprejetje strategije STA-je do leta 2027, sklepno fazo revizije Računskega sodišča in pripravo predloga sprememb zakona o STA, ki nastaja na ministrstvu za kulturo.

Nadzorni svet STA-ja se je Kaduncu zahvalil za njegov prispevek v vlogi direktorja. "V času, ko je prevzel vodenje, se je STA spoprijemal z negotovostmi glede svoje vloge, zaradi česar je bila stabilnost poslovanja agencije negotova. Kadunčeva predanost, obogatena z bogatimi izkušnjami in strokovnim znanjem, je imela ključno vlogo ne le pri zagotavljanju finančne in kadrovske stabilnosti STA-ja, temveč je pomembno vplivala tudi na utiranje poti za njeno nadaljnjo rast in razvoj," je v imenu nadzornikov povedal njihov predsednik Peter Ribarič.

Kadunc, sicer med drugim nekdanji generalni direktor RTV Slovenija, je na čelo STA-ja kot edini prijavljen na razpisu prišel 31. oktobra 2021, najprej kot vršilec dolžnosti direktorja, s 1. januarjem 2022 pa je dobil poln petletni mandat.

Nasledil je dolgoletnega direktorja STA Bojana Veselinoviča, ki je konec septembra 2021 odstopil po skoraj enoletni ustavitvi financiranja javne službe STA-ja v času vlade Janeza Janše ter neuspešnih pogajanjih s tedanjim direktorjem vladnega urada za komuniciranje Urošem Urbanijo o vnovični vzpostavitvi financiranja.

Kadunc je po prevzemu položaja na STA-ju svoja prizadevanja najprej usmeril v zagotovitev finančne stabilnosti agencije. Ta je bila zaradi ustavitve financiranja prejšnje vlade na robu nelikvidnosti. Brez donacij za nekaj več kot 480.000 evrov, zbranih leta 2021 v odmevni akciji Za obSTAnek, bi agenciji, ki je bila ustanovljena ob osamosvojitvi Slovenije, grozil stečaj.

Poleg tega je STA-ju po njegovem prihodu uspelo skleniti pogodbe za financiranje javne službe za 2021 in 2022. Agenciji, ki ima danes okrog 90 redno zaposlenih, je v tem času uspelo zagnati nove razvojne in tržne aktivnosti, tako je med drugim uvedla videoservis ter prevzela in razvila spletni portal v angleškem jeziku The Slovenia Times. Sprejeta je bila tudi v Združenje sredozemskih tiskovnih agencij (AMAN) in je med ustanovnimi članicami skupnega projekta tiskovnih agencij iz vse Evrope, Evropskega novinarskega središča s sedežem v Bruslju.