Zaradi nove zakonodaje se pred ustavnim sodiščem pogosto zbirajo protestniki. Foto: EPA
Zaradi nove zakonodaje se pred ustavnim sodiščem pogosto zbirajo protestniki. Foto: EPA

37-letna ženska, znana po imenu Agnieszka, je bila v prvem trimesečju nosečnosti – nosila je dvojčka. Konec decembra je obiskala bolnišnico v mestu Czestochowa. Po pričevanjih njene družine je občutila bolečine, sicer pa je bila pri polni zavesti in v dobrem stanju.

Prvemu plodu je srce nehalo biti 23. decembra, a ga zdravniki niso želeli odstraniti. Sklicevali so se na nedavno sprejeto zakonodajo o prepovedi splava. Sorodniki trdijo, da se je zdravstveno stanje nosečnice nato hitro poslabšalo. Teden dni za prvim plodom se je ustavilo srce tudi drugemu. Zdravniki so počakali še dva dni in 31. decembra le končali njeno nosečnost.

Agnieszka je po tednih boja umrla 25. januarja. Sorodniki predvidevajo, da je umrla zaradi septičnega šoka, bolnišnica pa v uradni izjavi za javnost vzroka smrti ni navedla. "To je dokaz, da ima trenutna vlada kri na svojih rokah," so dejali sorodniki. Trdijo, da je bolnišnica namigovala, da se ji je zdravje poslabšalo zaradi Creutzfeldt-Jakobove bolezni, imenovane tudi bolezen norih krav, saj so trdili, da je jedla surovo meso. Bolnišnica je tudi zapisala, da je Agnieszka pred smrtjo zbolela za covidom, čeprav sta bila oba njena testa po prihodu v bolnišnico negativna.

Imela je tri otroke.

Tudi septembra lani je umrla nosečnica

Iz Poljske so že septembra lani poročali o primeru neke druge ženske, ki ni dobila zdravstvene oskrbe, potem ko ji je v 22. tednu nosečnosti odtekla voda, in je umrla. Tudi njeni sorodniki so takrat trdili, da zdravniki niso želeli opraviti splava ali carskega reza, saj so se sklicevali na zakonodajo, piše Guardian. V preiskavo je bilo pozneje ugotovljeno, da je bila vzrok njene smrti "zdravniška malomarnost", zaradi česar je bila bolnišnica tudi denarno kaznovana.

Ena najstrožjih zakonodaj proti splavu

Poljsko ustavno sodišče je oktobra lani razsodilo, da umetna prekinitev nosečnosti v primeru hudih deformacij zarodka, ki je bila dovoljena v skladu z zakonom iz leta 1993, ni v skladu z ustavo, češ da krši ustavno zagotovljeno pravico do življenja. V tej večinsko katoliški državi je tako splav dovoljen samo v primeru ogroženosti življenja in zdravja matere ter v primeru utemeljenega suma, da je nosečnost posledica incesta ali posilstva.

Na Poljskem so že do spremembe zakona letno zakonito opravili manj kot 2000 umetnih prekinitev nosečnosti.