Na Stranicah pri Frankolovem sta dva spomenika. Na enem je napis
Na Stranicah pri Frankolovem sta dva spomenika. Na enem je napis "60 žrtev fašizma", na drugem pa "40 žrtev fašizma". Foto: BoBo

"Gre za prvi oziroma edini primer v slovenskem prostoru med okupacijo, da je bilo dejansko za eno nemško življenje odvzetih sto slovenskih življenj," je dogodke 12. februarja 1945 v bližini Frankolovega opisal direktor Muzeja novejše zgodovine Celje Tone Kregar.

Šlo je za maščevanja za partizansko zasedo v soteski Tesno, kjer je padel najvišji nacistični funkcionar celjskega okrožja Anton Dorfmeister.

"Druga zadeva, po čemer ta zločin še posebej izstopa, pa je brutalnost dogodka," pojasnjuje Kregar. Talce so več kot tri ure obešali na jablane, enega so na begu ustrelili v hrbet, najmlajša žrtev je bila stara 16 let. Šlo je večinoma za ujete partizane, ki so jih na Stranice pripeljali iz zaporov.

"Ujeti partizani oziroma pripadniki osvobodilnega gibanja so bili iz vseh slojev in zelo širokega svetovnonazorskega diapazona," dodaja zgodovinar iz Celja.

Nekateri zdaj odgovornost za ta zločin nalagajo na ramena partizanov, vendar Kregar poudarja: "Kolikor jaz poznam literaturo, vire in pričevanja, takratna partizanska enota, šlo je za bataljon Bračičeve brigade, dejansko niti ni vedela, kdo je padel v zasedo. Odpor je pomenil obrambo pred uničenjem naroda v kulturnem, etničnem in političnem smislu besede."

Na Stranicah so v bližini dveh spomenikov uredili tudi muzejsko zbirko.